WhatsApp

2021 sigara zamları ve Adıyaman tütünü

2021 sigara zamları ve Adıyaman tütünü

        

2021 yılında Sigaraya gelen 2 ayrı zamların hemen akabinde piyasadaki en ucuz sigaranın 14 liraya çıkması ile tiryakileri yeni yöntemler aramaya başladı.

Sigara henüz devasa bir endüstriye dönüşmemişken sarma tütüne yönelim yani sarılarak içilen tütünler, şimdilerde çok daha görünür oldu. ve artık bir cok il ilçe merkezde bulunmaya başladı.

Tütün bulmak ise hiç oldukça görünür olmaya başladı. Her ilçede, sokak aralarında işletilen tütüncüler mevcut.

Kamuoyunda “kaçak tütün” olarak bilinen sarmalık kıyılmış tütünü satmak ise yasal mı kaçak mı olarak tartışa dursun. şuan itibari ile 2021 1 temmuza kadar yasal süreç ertelenmiş durumda.

Bu tür dükkanlarda yasal bandrolü olmayan tütünleri satmak ağır cezai sorumluluk yüklemektedir. Ancak ne işletmeciler ne de tütün tiryakileri bu durumdan vazgeçmedi.

Yetkililer bu tür dükkanların sahiplerinin başvuru sırasında genllikle hediyelik eşya, züccaciye işletmesi şeklinde başvurularını olduğunu beyan etti ve bu iş kolları üzerinden ruhsat ve vergi levhası çıkardıklarını konu alıyor.

Zabıta denetiminde yapılan ise bir tek iştigal dışı etkinlik tutanağı tutmak.

 

sigara zamları

 

 

Kaçak tütünle mücadele, “Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun Hükümleri “ çerçevesinde güvenlik güçleri tarafınca yapılıyor.”

Vergisiz bir kazanç olan açık tütün satmak bir çok spekülasyonu da beraberinde getiriyor. Fakat hiç bir tütün işletmecileri yerli üretim olan bu tütünün farklı iddiaları reddediyor.

“hepimiz de vergi vermek istiyoruz”

İstanbul’un ilçelerinden birinde tütün satan bir esnaf, “istediğimiz halde vergi veremiyoruz” diye sitemde bulunuyor. Denetim ve ağır cezalardan korkmuş olduğu için isminin gizlenmesini isteyen esnafa
nazaran biroldukça tütün satıcısı vergi vermeye hazır sadece yasal düzenlemeler için yeni düzenlemeler beklediklerini dile getirdiler.

Bir paket sigara

Bir paket sigaradan en düşük 14 tl ve

Açık tütünden ise vergi yok. Daha doğrusu bununla ilgili vergi kanundan açıklık var. Bununla ilgili düzenlemeler 2021 yılından bitecek gibi görünüyor.
Fakat yine de İnsanlar sigarayı bırakıp tütün içmeye başlarsa devlet için vergi kaybı meydana gelecek görünüyor.

 

 

 

TÜM HABERLER
Bize
Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM